Respublika Uşaq Kitabxanası “Uşaqları sevindirən, böyükləri düşündürən yazıçı Hans Kristian Andersen” adlı metodik vəsait hazırlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, vəsait, Beynəlxalq Uşaq Kitabı Günü münasibətilə mərkəzi kitabxanaların uşaq şöbələri, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin şəhər, qəsəbə, kənd kitabxana filialları üçün nəzərdə tutulub.
Uşaq ədəbiyyatı gününün bu tarixə təsadüf etməsinin maraqlı tarixçəsi vardır. Məşhur nağılçı Hans Kristian Andersen 1805-ci il aprelin 2-də anadan olub. Beynəlxalq Uşaq Kitab Gününün məhz bu tarixdə qeyd olunmasını alman yazıçısı Yella Lepman təklif edib. 1967-ci ildən etibarən yazıçının doğum günü Uşaq Kitabları üzrə Beynəlxalq Şuranın təşəbbüsü ilə bütün dünyada Beynəlxalq Uşaq Kitabı Günü kimi qeyd olunmağa başlayıb. Bu tarix cəmiyyətin diqqətini uşaq ədəbiyyatına, onun problemlərinə və kitab mədəniyyətinə cəlb etmək üçün yaranmışdır.
Qeyd edək ki, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası 2012-ci ildən Beynəlxalq Uşaq Kitabı Şurasının (İBBY) üzvüdür. Təşkilata üzv olmaqda əsas məqsəd Azərbaycanda uşaq yazıçıları, rəssam və tərcüməçilərini müasir uşaq ədəbiyyatımızdakı problemlərə yönəltmək, Beynəlxalq Uşaq Kitabı Şurası ilə ölkəmizi tanıtmaq və uşaq ədəbiyyatı sahəsində olan yenilikləri təbliğ etməklə uşaqların mütaliəyə olan həvəslərini artırmaq, onları dünya uşaq ədəbiyyatı nümunələri ilə tanış etməkdir. Həmçinin uşaqların intellektual inkişafında kitabın rolunu artırmaq üçün kitaba sevgi aşılamaq və diqqəti uşaq kitabının nəşrinə yönəltməkdir.
Vəsaitdə Beynəlxalq Uşaq Kitab Günü münasibətilə uşaq kitabxanalarında virtual şəkildə təşkil olunacaq tədbirlərin ssenarisi, H.K.Andersenin yaradıcılığından bəhs edən viktorina sualları, yazıçının “Kralın yeni paltarı”, “Su pərisi”, “Buz qız”, “Düyməcik”, “Noxud üstündə yatan şahzadə qız”, “Qalay əsgərcik”, “Qar Kraliçası”, “Dəcəl oğlan”, “Kiçik dəniz qızı”, “Çirkin ördək balası”, “Düyməcik”, “Çaxmaq daşı”, “Dəcəl oğlan”, “Bülbül” kitablarının onlayn şəkildə müzakirəsi, nağılları əsasında çəkilmiş cizgi filmləri haqqında ətraflı məlumat verilib.