Arif Əli oğlu Quliyev 1950-ci il may ayının 16-da anadan olub. 1965-ci ildə Bakı Mədəni-Maarif Texnikumunun (indiki Bakı Humanitar Kolleci) “Dram və kino aktyorluğu” fakültəsinə daxil olub. 1968ci ildə texnikumu bitirib, Mingəçevir Dövlət Dram Teatrına təyinatla işləməyə göndərilib.
1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki ADMİU) Musiqili komediya aktyorluğu fakültəsinə daxil olub. 1975ci ildə Musiqili Komediya Teatrına dəvət edilib.
1979-cu ildə İncəsənət İnstitutunu bitirib.
Müxtəlif səpkili və müxtəlif xarakterli obrazlar yaradıb. Teatr səhnəsində ifa etdiyi Şərbətəli (S.Dağlı, C.Cahangirov, “Təzə gəlin”), Salyanski (F.Əmirov, M.Əlizadə, “Gözün aydın”), Əli (M.Şamxalov, Z.Bağırov, “Qaynana”), Dursun (S.Rüstəmov, S.Rüstəmov, “Durna”), Mürsəl (S.Ələsgərov, S.Qədirzadə, “Gurultulu məhəbbət”), İbişov (Ş.Qurbanov, S.Ələsgərov, “Özümüz bilərik”), Dursunov (S.Rəhman, E.Sabitoğlu, “Hicran”), Tofiq (Ş.Axundova, N.Gəncəli, “Ev bizim, sirr bizim”), Hambal (Ü.Hacıbəyli, “Məşədi İbad”), Mirzəqulu (Hidayət, “Durnalar qayıdanda”), Səbzəli (M.Haqverdiyev, “Məhəbbət, şeytan və ağ ölüm”) kimi obrazlar komediya janrında yaratdığı uğurlu rollardan bir qismidir.
Yaradıcılığında Azərbaycan Televiziyası da geniş yer tutur. Onun “Şans”, “Bığ əhvalatı”, “Qaynana”, “Lift əhvalatı”, “Yarımştat”, “Evləri köndələn yar” və başqa teletamaşalarda oynadığı rollar tamaşaçıların rəğbətini qazanıb.
“Bəyin oğurlanması”, “Yaramaz”, “Bəxt üzüyü”, “O dünyadan salam”, “Qəm pəncərəsi”, “Mənim ağ şəhərim”, “Alma almaya bənzər”, “Ağ gəmi” bədii filmlərdəki obrazları yaradıcılıq potensialının zənginliyini ifadə edir.
Hazırda İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrında işləyir. 1988-ci ildən Özəl Satira Teatrının bədii rəhbəridir. 1982-ci ildə Respublika Gənclər mükafatına, 1989-cu ildə “Əməkdar artist”, 1993-cü ildə “Xalq artisti” fəxri adına, “Humay” mükafatına layiq görülüb.
1993-cü ildə Musiqili Komediya Teatrından Milli Dram Teatrına dəvət olunub.
2006-cı ildə Teatrda qazandığı uğurlara görə “Qızıl Dərviş”, 2012-ci ildə “Zirvə” mükafatına, 2014-cü ildə “Sənətkar” medalına layiq görülüb.
Prezident təqaüdçüsüdür.